Yapışık İkizler Yeniden Doğdu ! | Paylasalim.net :
Paylasalim.net :

Yapışık İkizler Yeniden Doğdu !

Bu haber 02 Kasım 2021 - 15:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Yapışık İkizler Yeniden Doğdu !

yapışık ikizler

Kamerun’da geçen yıl Temmuz ayında dünyaya gözlerini açan Siyam ikizleri Elizabeth ve Mary kalçalarından birbirine yapışıktı. Sadece fiziksel olarak değil, sistemsel olarak da birçok yapışık alanları bulunuyordu. Omuriliklerinden omurgalarının bir kısmına, idrar yollarından sindirim yollarına, boşaltım ve genital sistemlerinden sinir ve damar sistemlerine… Yoğun bir araştırmadan sonra yapışık ikizler 9 aylıkken Kamerun’dan Acıbadem Altunizade Hastanesi’ne getirildi. Birçok branştan hekim ve sağlık profesyoneli ordusu, 7 ayda birçok tanı, operasyon ve tedavi süreci sonunda ayrı birer bebek olarak sağlıklarına kavuşturdular minik ikizleri. 27 saatlik ayırma ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi. Onlar şimdi 16 aylık olarak, kendi bedenlerine kavuşmanın rahatlığı ve mutluluğuyla taburcu oldular.

Kamerun’da yaşayan 3 yıllık evli Caroline ve Richard Akwe çifti, büyük bir heyecanla ikiz bebeklerini kucaklarına almayı bekliyordu. 26 yaşındaki Caroline Akwe, hamileliği boyunca düzenli olarak kontrollerini oluyor, her şey yolunda görünüyordu. Takvim yaprakları 6 Temmuz 2020’yi gösterdiğinde ikiz bebekler, sezaryenle zamanında dünyaya ‘merhaba’ dedi; ancak beklenmedik kocaman bir sürprizle! Zira ikizler birbirlerine kalçalarından yapışık doğmuşlardı!.. Anne uyanıp kendine geldiğinde hemşireler çekinerek verdiler Siyam ikizlerini kucağına. Annenin soruları cevap bulamıyor, adeta söz bitmiş sadece gözler anlatıyordu şaşkınlıklarını. Ancak bebeklerinin ikisinin de hayatta olmasına şükrederek, yine de durumu metanetle karşılamıştı genç anne ve baba.

Yapışık olmaları nedeniyle emzirirken zorluk çektim

28 yaşındaki baba Richard Akwe “Bebeklerimizin rahat hareket edememeleri, canlarının yandığı düşüncesi bizi çok üzüyordu. Bir de minik kızlarımızın acıktıklarında eşimin onları tek tek emzirmeye çalıştığı esnada ağlamalarına üzülüyorduk ama onlar bize armağandı ve biz onlara en iyi şekilde bakmaya kendimizi adadık” derken, anne Caroline Akwe “Tüm zorluklarına rağmen bebeklerimi yapışık halde bir yıl boyunca emzirdim. İkisinin de sağlıklı olarak birbirlerinden ayrılabileceklerine dair umudumuzu hiç kaybetmedik. Ve o hayalimiz Türk hekimlerinin olağanüstü çabası ve başarısıyla gerçeğe dönüştü” diyor.

Boylarından büyük operasyon süreci!

Kamerun’da bebeklerini ayıracak tıbbi ve teknik olanaklar yoktu. Akwe çifti yapışık ikizlerinin zorluklarıyla uğraşırken, tüm dünyayı olduğu gibi Kamerun’u da derinden etkileyen Covid-19 pandemisi sürecinde baba Richard Akwe üstüne bir de işsiz kalmıştı. Ancak hiç beklenmedik bir ışık doğdu; Kamerun Cumhurbaşkanlığı yapışık ikizlerin tedavisini üstlendi. Acıbadem Hastanesi doktorlarıyla temasa geçildi. Tüm planlamalar yapıldı ve 30 Mart 2021’de minik Siyam ikizleri Acıbadem Altunizade Hastanesi’ne getirilerek büyük operasyon süreci başladı.

Seferberlik başladı!

Acıbadem Altunizade Hastanesi Uzmanlarından Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander, Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Memet Özek, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır, Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Serpil Ustalar Özgen ve Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak’ın önderliğinde, ürolojiden yoğun bakım ekibine, radyolojiden fizik tedavi ve kalp ve damar cerrahisine dek çok sayıda hekim ve sağlık profesyoneli ordusu yapışık ikizleri ayırmak için seferber oldu. 7 aylık multidisipliner tedavi süreci yürütüldü.

3 boyutlu maketleri yaptırılarak, her detay çalışıldı! 

Yapışık ikizlerin ikisinin de hayata tutunmasıydı amaç. İkisini de sağlıkla kendi bedenlerine kavuşturmak ve riski en aza indirmek için ameliyat öncesi ikizlerin radyolojik ve angiografik incelemeleri sayesinde 3 boyutlu maketleri hazırlandı. Zira her iki bebeğin de hem ayrı ayrı hem de birlikte özellikli sorunları vardı. Acıbadem Üniversitesi Biyotasarım Merkezi Tasarımcıları Erdi Dirilen ve Kutalp Kurt’un ameliyat öncesi hazırladığı Siyam ikizlerinin 3 boyutlu maketi hekimler tarafından günlerce incelenerek ameliyata büyük katkı sağladı.

27 saatlik ameliyatla kendi bedenlerine kavuştular!

Ve takvim yaprakları 12 Ağustos 2021’i gösterdiğinde minik ikizler için büyük ve kritik gün geldi. Yapışık bedenlerinin birbirinden ayrılması amacıyla ameliyat masasına yatırıldılar. Sabah 8:00’de başlayan ameliyat 27 saat sürdü. Çok kritik ama başarıyla tamamlanan ameliyatın ardından 13 Ağustos 2021’de Elizabeth ve Mary yoğun bakımda ilk kez ayrı ayrı yatırılarak tedaviye alındı. Uyandıklarında onlar için yeni bir dünya başlamıştı! 1 yaşına yapışık bedenleriyle girmişlerdi ama 13 aylık olduklarında yeniden doğmuşlardı! O güne dek hep sırt sırta oldukları için birbirlerinin yüzünü hiç görmemişlerdi. Vücutlarının birbirinden ayrılmasının şaşkınlığını yaşadılar önce ama gün geçtikçe kendi bedenlerine kavuşmanın rahatlığını yaşamaya başladılar; dilleriyle anlatamasalar da, ışıl ışıl parlayan gözlerinden ve kıpır kıpır vücut dillerinden fazlasıyla yansıtıyorlardı mutluluklarını.

Ayrıldıktan sonra birbirlerini aradılar

Bebeklerini uzun ve kritik ameliyatın ardından ayrı ayrı gördüklerinde hissettikleri mutluluğu kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını ve şifa buldukları Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirten Akwe çifti “Onları ayrı odalarda, kendi yataklarında, özgürce hareket ederken görünce dünyalar bizim oldu. Elizabeth ile Mary o güne kadar 13 aydır yapışık yaşadıkları için sürekli elleriyle birbirlerini yokluyor, birbirlerini arıyor, ağlıyorlardı. Yoğun bakım sonrası Elizabeth, Mary’e ilk kavuştuğu gece, sabaha dek elini Mary’nin üzerinden çekmedi. Hekimlerinden hemşirelerine, yönetimden personele herkes işlerine son derece hakim olmanın güveni, sıcaklığı ve her zaman moral veren tavırlarıyla bize çok büyük mutluluk yaşattılar; hepsine minnettarız. Mutluluğumuzu anlatacak kelimeler yok. Ülkemizde herkes bizi heyecanla bekliyor ve böyle mutlu sonla, yeni ve sağlıklı başlangıçla dönmek çok mutluluk verici” diyorlar.

Ne yaptılar? Neler hissettiler?

Bu ‘en güzel ayrılığın’ başarıyla gerçekleştirilmesinin ardında; çocuk beyin cerrahisinden plastik cerrahiye, çocuk cerrahisinden radyolojiye, ürolojiden anesteziye, kalp ve damar cerrahisinden yoğun bakım ekibine farklı branşlardan pek çok hekim ve kocaman bir sağlık profesyoneli ordusunun titizlikle, sıkı çalışması yatıyor.

Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Memet Özek “Ayırma ameliyatına beyin cerrahisi ekibi olarak önce biz başladık. Omurilik, omurilik keseleri, omurilik zarları ve kuyruk sokumu kemikleri de ortak olduğu için bunları ayırarak kendi alanımızla ilgili cerrahi işlemleri tamamladık. Hastanın ameliyat masasında pozisyonlanması bile bir detaydır. Burada yapışık iki çocuk var ve birinin ideal pozisyonu diğerinin ameliyatını çok zorlaştıran bir pozisyon! Bu çocukların yapışıklığı nedeniyle belki hayatımızda ilk defa yan yatar bir pozisyonda ameliyat yapmak zorunda kaldık; çünkü yapışık ikizleri istediğiniz şekilde ameliyat masasında konumlandıramıyorsunuz; bu bile çok büyük farklılık ve ameliyatı çok zorlaştıran bir özellikti. Ameliyatın başarıyla gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Çocuk fizyoterapi ekibinin de emeklerini göz ardı etmemek lazım. Günde 3 kere ekip gelerek bu çocukları hareket ve yürümeleri yönünden geliştirdiler” derken, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander de şöyle konuştu: “İkizlerin omurilik, idrar yolları, rektum ve bazı damarları ortaktı. Rektum tek anüs olarak açılıyordu. Dışkı yaptıran kas kompleksi de sadece bir taneydi ki en zorlu şeylerden biri de oydu. Onu ortadan ikiye bölebilmek için kolostomi ameliyatı yapıldı. İkizlerden birinin vajeni yoktu, diğerinin sorunluydu. Ameliyatta gelecekte vajen oluşturulması için alan açıldı. İkisinin de rahimleri ya yok ya da çok az gelişmişti. Sindirim ve boşaltım sistemi, genital sistem, damar ve sinir sistemi ortaktı. Ayırma işleminin kusursuz olması için hazırlattığımız üç boyutlu maketi tüm ekip beraber inceleyerek ayırma ameliyatındaki aşamaları belirledik. Ameliyattan önce Mary, sonra Elizabeth çıktı. Birbirlerini ilk gördükleri an ekip için çok duygusal bir andı.”

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır “Yapışık ikizleri ayırma ameliyatı öncesindeki süreçte deri, deri altı kas dokularının ayrılmasına yönelik operasyonlar yaptık. Ayırma ameliyatının ilk safhasında yeterli doku elde edebilmek için yapışık ikizlerimizin ayrılma çevresine doku genişleticiler, yerleştirme ameliyatları gerçekleştirdik. Bu hazırlık süreci ve birinci aşama idi. İkinci aşamada ise ameliyat sırasında beyin cerrahisi ve çocuk cerrahisinin alanlarını kapatma görevini üstlendik. Ameliyat sonrası yara iyileşmesi sorunlarının üstesinden de ekip olarak; gerek yoğun bakım ekipleri gerek enfeksiyon hastalıkları ekipleri ve hemşirelik bakımının en üst düzeyde olmasıyla geldik” dedi.

Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Serpil Ustalar Özgen şöyle konuştu: “Anestezi ekibi olarak görevimiz, operasyon boyunca bebekleri en güvenli ve cerrahların en rahat çalışabileceği şekilde uyutmak ve uyandırmaktı. Tüm ekipmanı iki bebeğe göre ve karışıklığa yol açmamak için iki ayrı renkte hazırlayıp, renklerle kodlayarak operasyona başladık; Elizabeth’çi’ler ve Mary’’ciler olarak ayrıldık. 27 saat aslında bizim için bir saat gibi geçti; çünkü herkes son derece profesyonel şekilde, bütün teknolojik imkanları kullanarak, kendi işine odaklanmış olarak çalıştı. Bebeklerin durumu şu anda çok iyi, hızla büyüyorlar. Onları başarıyla birbirinden ayıran bu ekipte olmaktan çok mutluyum; bebekleri böyle sağlıklı şekilde kendi bedenlerine kavuşmuş olarak, hele şarkı söyleyip kendilerince dans etmelerini görmek her şeye değer.”

Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak da yoğun bakım sürecine yönelik süreci şöyle özetledi: “İkizlerin ameliyat ile ayrılma süreci, uzun, karışık ve zor bir süreçti. Cerrahi işlemin bu özelliği; ameliyat sonrası çocuk yoğun servisindeki bakım, izlem ve tedavilerinin tüm bu sürece göre yapılmasını gerektiriyordu. Olası sorunlar önceden düşünülerek buna göre odalar, yataklar, bakımını yapacak hemşireler, ilaçlar, kan ürünleri ve cihazlarlarla ilgili tüm ihtiyaçlara göre hazırlık yaptık. Ameliyat sonrası da yoğun bakımda yataklarına alındıktan sonra ayrılan ikizlerin tüm hayati bulguları takip edildi. Cerrahinin uzun sürmesi enfeksiyon açısından bir risk olabilirdi; biz de enfeksiyon takiplerini çok sıkı yaptık. Cerrahi ekiple sürekli iletişim halindeydik. Hayati bulgularında bir sorun görünmeyince, uyandırıldılar, suni solunum cihazından ayrıldılar. Birkaç gün daha çocuk yoğun bakımda izlenen ikizlerimiz, iki sağlıklı bebek olarak yoğun bakımdaki yataklarından normal servise alındılar.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu