Lpgli Araçlarda Gaz Ayarı Nasıl Yapılır | Paylasalim.net :
Paylasalim.net :

Lpgli Araçlarda Gaz Ayarı Nasıl Yapılır

Bu haber 12 Ocak 2018 - 7:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Lpgli Araçlarda Gaz Ayarı Nasıl Yapılır

Ülkemizde halen kullanılmakta olan karbüratörlü araçların hemen hepsi LPG dönüşümünü tamamlamış durumdadır. Gerek yaşları gerekse karbüratörlü araçların LPG ayarlarının tam olarak yapılamaması nedeni ile bu araçların yakıt tüketimleri fabrika ortalamalarının oldukça üzerinde olmaktadır. 

Detaylara girmeden önce, genel prensipler ve buna bağlı olarak dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi vermek isteriz.

Karbüratörlü lpg sistemleri, motorun ihtiyacı olan yakıtı dozajlamak için, lpg regülatörünü kullanır. Benzinli kullanımlarda, yakıt dozajlama işini, karbüratörün venturi boğazı ayarlarken, lpg li kullanımda, bu işi Lpg Regülatörü yapar. LPG regülatörünün bu işi düzgün olarak yapabilmesi için, motorun oluşturduğu vakumun bir kısmının lpg regülatörüne yönelndirilmesi gereklidir. Bu yüzden karbüratörlü araçlarda kullanılan mikserler, aracın normal hava girişinden daha dardır. Bu tür mikserlere kısıtlayıcı (recistirive) mikser denir. Daha farklı mikser çeşitleri olsada, kısıtlayıcı mikserler fiyat / performans açısından çok üstün oldukları için, zaman içinde diğer mikser çeşitlerine üstünlük sağlamışlardır.

Kısıtlayıcı mikserler, motora giden havayı bir miktar engelleyerek, oluşan vakumu LPG Regülatörüne yönlendirir. Oluşan vakum motor devrine göre farklılık göstereceği için, gaz pedalıdan yapılan işem aynı zamanda LPG Regülatörüne yansıtılır. Böylece her devirde motorun ihtyacı olan yakıt uygun karışım oranına göre sağlanmış olur.

Bu işlemin tam ve verimli çalışması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 

Motor hava girişinde vakum / hava kaçağı olmamalıdır.

Lpg ile çalışma operasyonun, tam ve problemsiz olması için, araca monte edilen LPG mikseri ve sonrasında kesinlikle hava kaçağı olmamalıdır. Karbüratörlü araçlarda yapılması gereken karbüratör bakımları, gerek yaşlarının ilerlemesi, gerek maddi değerlerinin düşmesi, gerekse genel piyasanın enjeksiyonlu araçlara yönelmesi nedeni ile, genelde ihmal edilmektedir. Bu yüzden zaman içinde karbüratörlerde bakımsızlık nedeni ile oluşan hava kaçakları, lpg ile çalışma konusunda sorun yaratmaktadır.

Vakum / Hava kaçaklarının bir diğer nedeni de zaman içind eskimiş, yıpranmış, zarar görmüş filitre kaplarıdır. Problemsiz çalışma için, filitre kapları hava kaçağından arındırılmalıdır.

 

Seçilen mikser araca uygun, ne çok büyük nede çok küçük olmalıdır

Araçta kullanılacak olan mikser, aracın hava emme kapasitesine göre düzgün olmalıdır. Eğer mikser çok küçük olursa, araç hem geç hızlanacak hemde belirli bir devrin üzerine çıkamıyacaktır. Eğer mikser çok geniş olursa, ozaman yeterli kısıtlama oluşmayacak, bu yüzden LPG Regülatörü araca yeterli yakıt gönderemiyeceği için düşük performans, ilk kalkış sorunları gibi problemlere yol açacaktır.

 

Hava filitresi temiz ve uygun boyda olmalıdır.

Lpgli araçların hava filitreleri sık değiştirilmelidir. Hava filitrelerinde oluşan tıkanıklık, motora giren havayı engelleyeceği için motor vakumu direkt olarak LPG Regülatörüne yönlenecek, araç zengin yakmaya başlyacak otomatik olarak yakıt gideri artacaktır. Her yağ değişiminde ve veya 5.000 km de bir hava filitresinin değiştirilmesi, yakıt ekonomisi açısından oldukça önemlidir.

 

Ateşleme Sistemi

Karbüratörlü araçlardaki ateşleme sistemi elemanları eski teknoloji ürünüdür. Zaman içinde çalışma performansları kolayca düşer. Bunun yanı sıra LPG, benzine göre daha güç ateşlenen bir yakıt türüdür. Sağlıklı ve ekonomik operasyon için ateşleme sisteminin sağlam ve problemsiz olması gerekmektedir. Ateşleme sistemlerindeki ufak hatalar, rölanti sorunlarına ve fazla yakıt tüketimine yol açar. Bu yüzden tevzi makarası, distribütör kapağı, buji kablosu, buji ve ateşleme bobini konusunda ustanızın tavsiyelerine kulan verin ve bu parçaları değiştirmekten imtina etmeyin. Aracın çalışıyor olması yakıtı tam olarak yaktığı anlamına gelmeyebilir.

 

Karbüratörlü Araçlarda LPG Ayarı

İdeal şartlarda olan karbüratörlü aracın LPG ayarı, ProffLPG 535 gaz ayar cihazı yardımı ile aşağıda belirtildiği gibi yapılır.

Araç fan açıncaya kadar (90 derece) ısıtılır.

Sürüş / Yük Ayarı

Önce sürüş / yük ayarı yapılır. Bunun için araç boşta 2.000 devir dakika seviyesinde çalıştırılır, aracın bu yükte ki gaz ayarı, 2 nolu gaz ayar vidası ile sağlanır. Daha sonra araç 3.000 devir dakika seviyesinde çalışacak şekilde gaz verilir. Sürüş esnasında ideal lpg karışım oranı, 535 tir. 515 ila 557 arası gaz ayarı uygun. 557 ten yukarı gaz ayarı zengin. 515 altı fakir olarak kabul edilir. Eğer müşteriniz genelde şehirler arası, tek başına yolculuk ediyorsa ve fazla performans beklentisi yoksa 470 ekonomi ayarı da yapılabilir. Motor içi harmonik balans etkisi yüzünden 470 ten daha düşük yakıt değerleri ekonomik değildir. Çeşitli testlerde daha fazla yakıt tüketimine yol açtığı gözlemlenmiştir.

Sürüş, yük ayarı, 3. nolu ana gaz ayar vidası çevrilerek ve yko değeri ekrandan okunarak yapılmalıdır. Ayrıca, LPG regülatörü üzerindeki 2 nolu vakum sertlik ayarı ile performans/ekonomi ayarı yapılabilir. 2 nolu vakum sertlik ayarı, LPG regülatörünün, motor vakumuna vereceği tepki hassasiyetini ayarlar. Bu gaz ayar vidası ne kadar sıkı olursa, LPG regülatörü motor vakumuna o kadar zor cevap verir. Dolayısı ile ilk kalkış ve hızlanma daha geç olacaktır. Çok aşırı sıkma durumunda ilk kalkışlarda sorun yaşanabilir. Aynı şekilde eğer 2.nolu gaz ayar vidası çok açık olursa bu sefer LPG regülatörü motor vakumuna çok hızlı cevap vericek, araç çok daha çabuk hızlanacak ve aynı zamanda yakıt tüketimi artacaktır.

 Rölanti Ayarı

Araç sürüş / yük ayarı yapıldıktan sonra gaz bırakılır, eğer motor rölanti çeviremiyor stop ediyorsa, önce karbüratörden rölanti yükseltilir. Rahat rölanti için ideal rölanti 535 tir. Yine ekonomi konusunda hassas müşteriler için 515 rölanti ayarı yapılabilir. Rölantide 600 ayarından daha yüksek yakıt ayarı özellikle kışın daha zor çalışmaya sebep olur.

Rölanti LPG ayarı sadece 1 nolu gaz ayar vidasından yapılır. Genelde tamamen sıkılı olan bu vidanın temel işlevi, motora sabit bir gaz akışı sağlamaktır. Rölantide çalışan motorun vakumu düşük olacağı için 1 nolu gaz ayar vidası vakum sisteminden bağımsız olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı çok eski tasarımlar hariç, tüm LPG regülatörlerin de bulunur.

Rölanti LPG ayarı, aracın rölanti ayarına oldukça hassas tepki verir. Bu yüzden birinde olan değişim diğerine direkt olarak yansıyacaktır. Kısaca motru uygun rölanti devrine getirmek ve bu devirde uygun lpg ayarını bulmak birlikte yapılacak bir iştir. Çok düşürülen rölanti devri lpg ayarını zengin yapacaktır. Aynı şekilde fakir veya zengin karışım motor rolanti devrini düşürür.

2.Nolu gaz ayar vidası rölanti ayar vidası değildir. Karbüratörlü araçların rölanti ayarları karbüratör üzerinden yapılır. LPG regülatörü üzerinden rölanti ayarı, sadece giderilemeyen karbüratör arızası / vakum kaçağı  gibi, karbüratör rölanti ayar vidasının tepki vermediği durumlarda yapılmalıdır.

 

Doğru ayarlanmış, kurulmuş bir sistemde, hava girişine bant, kadın çorabı, sünger, bulaşık teli, plastik kapak vs gibi önlemlere ihtiyaç yoktur. Eğer araçta bu tür bir uygulama varsa, ya tesisat (mikser büyüktür, vakum kaçağı vardır) uygun değildir veya ayar tam olarak yapılmamıştır.

Ayarı tam olarak yapılmış bir araç, benzinde olduğu gibi sorunsuz çalışacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER