Kosgeb Girişimcilik Kursu, Eğitimi | Paylasalim.net :
Paylasalim.net :

Kosgeb Girişimcilik Kursu

Bu haber 13 Ocak 2018 - 6:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kosgeb Girişimcilik Kursu

Kosgeb girişimcilik eğitimi eskiden olduğu gibi yine bu yılda faizsiz kredi ve hibe destekleri vermeye devam edecektir. Bu destekleri alabilmek için en önemli şart sertfika sahibi olmalıdır. Eğitimin sonunda girişimci sertifikası, katılımcı belgesi vermektedir.Kosgeb başvuru şartlarından biraz bahsedelim.

Kosgeb Girişimcilik Desteği Başvuru Süreci

Kosgeb ve işkur tarafından ortak olarak düzenlenen bir eğitim var ve herkese ücretsiz olarak bu eğitim sunulmaktadır.Alt limit olarak 18 yaş sınırı ama üst olarak herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.Kosgebin resmi internet sayfasından size en uygun tarihlere bakabilirsiniz. Kosgebin resmi internet sayfası için buraya tıklayabilirsiniz. Tarihlerden sonra işkura gidip ordan bir ön başvuru formu dolduruyorsunuz.Sonra mülakatın yapıalcağı yeri ve zamanı sizlere bildiriyorlar. Sıra mülakata geliyor.Güncel uygulamalı girişcilik eğitim duyuruları için buraya tıklayabilirsiniz.

Kosgeb Girişimcilik Mülakatı

Burada sayılar değişmektedir ama genel olarak katılımcıların 5 ila 10 katı adaylar olur. Aralarından yaklaşık 25 yada 30 kişi seçilir.Bu mülakatdan önce ufak bir test oluyorsunuz bunu müracaata veriyorsunuz sonra beklemeye geçiyorsunuz isminiz çağrıldığında içerdeki görevliler doldurmuş olduğunuz cevaplara ve işiniz ile alakalı nasıl bilgiler vermişsiniz onlara bakıyorlar. Sonrasında sözlü olarak işinizden bahsetmeye başlıyorsunuz.Neyi nasıl yapacağınızı güzel güzel ve tek tek anlatmaya çalışıyorsunuz. Unutmayın ki süre az ve dışarıda bekleyen bir dünya insan var bu süreyi o sebepden dolayı lütfen en iyi şekilde kullanmaya çalışınız.Bu kısa sürede görevliye kendinizi ispat etmeli ve kurmak istediğiniz iş ile alakalı her türlü bilgi ve donanımızın en üst düzeyde olması gerekir.

Kosgeb Mülakat Sonrası

Mülakatınız bitti peki ya sonrası? Sonrasında şu şekilde ilerleyiş var eğer mülakatınız olumlu geçmiş ise 1 gün sonra sizlere sms geliyor ve kosgeb asil üye olarak seçildiğiniz veya kosgeb yedek üye olarak seçildiğiniz sizlere iletiliyor.Bundan 1 gün sonra ise zaten eğitim başlıyor.Asil üyelerden gelmeyen olursa yedeklerden yerlerine seçim oluyor.

Kosgeb Eğitimi

Geldik sonunda eğitimimize. Kosgeb eğitimnde nelerden bahsediliyor şimdi biraz bunun üzerinde duralım.Bu bölümde eğitim 32 saat sürmektedir. Devam zorunluluğu vardır. Burada kosgebin nasıl ve ne şekilde destek vereceğinden bahsediliyor.Eğitim bitiminde herhangi bir yazılı veya sözlü sınav yapılmamaktadır.Eksiksiz derslere katılan herkese bu sertifika veriliyor.

Kosgeb Destek Kredisi Nasıl Alınır

Sertfikamızı da aldık. Sıra geldi iş planı hazırlamaya ve bunu kurula sunmaya. İş planımızı detaylıca hazırlayacağız.Kurs da alınan eğitim esnasında da iş planının nasıl hazırlanacağından bahsediliyor.Öyle bir iş planı hazılamalıyız ki her şeyi ile sektöre hakim olduğumuzu, bilgili olduğumuzu ve bu işi başarabileceğimizi bu plan üzerinde göstermeliyiz.Hazırlanan iş planı sistem üzerinden gönderilir eğer plan uygun bulunursa sizin için bir gün belirlenip oraya davet edilirsiniz.Davet edildiğiniz de kurula iş planınızı sözlüce anlatacaksınız ve onları ikna etmeye çalışacaksınız.Eğer bu bölümüde başarılı bir şekilde geçerseniz kurul sizi onaylar ve artık işlemleriniz başlar.

Kosgeb Girişimcilik Destekleri

İşletme Kuruluş Desteği 2.000,00 TL , Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği 18.000,00 TL , İşletme Giderleri Desteği 30.000,00 TL olmak üzere toplam da 50.000,00 TL geri ödemesiz destek verir. Kuruluş desteği ister şahıs, ister LTD veya A.Ş. kursanızda 2.000,00 TL veriliyor. Makine techizat desteği adı üzerinde zaten makineler için veriliyor. İşletme giderleri desteği ise iş yeri kira gideri ve personel giderleri gibi unsurlar için veriliyor.  Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği ile İşletme Giderleri Desteği üst limitleri; bu destek unsurları için belirlenen üst limitlerin toplamını aşmamak üzere ihtiyaç duyulması halinde Kurul Kararı ile  % 50’ye kadar arttırılabilir. Bu durumda Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteğinin üst limiti 27.000,00 TL, İşletme Giderleri Desteği üst limiti 45.000,00 TL ve her iki desteğin üst limitleri toplamı ise 48.000,00 TL’yi geçemez.

Kosgeb desteği verirken 1.ve 2. bölge için erkeklere harcamalarının %60 ını kadınlara %80 ini verir. 3.4.5.6. bölgeler için 10 puan daha artırılıyor. Örnek vermek gerekirse; Mesela erkek girişimciyiz ve 1. bölge de bu işe koyulacağız. 10.000,00 TL lik bir makine almak isteyelim. Fiyatı 10.000,00 TL + KDV ile 11.800,00 TL dir. Kosgeb KDV hariç kısmın %60 ını sizlere ödemektedir. Yani size yatırılacak olan para 6.000,00 TL dir.

Kosgeb Kredi Desteği

Sabit Yatırım Desteği kapsamında, işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 100.000,00 TL destek sağlanır.Burada bankaya ev gibi bir teminat gösteriyorsunuz. Mesela 80.000,00 TL bir kredi aldınız. Bunu ilk 30 ay boyunca ödemiyorsunuz. Sonrasında 8 eşit taksit ile ödeme yapıyorsunuz. Yani 3 ayda bir 10.000,00 TL olarak ödeme yapıyorsunuz.

Sorularınız için lütfen bize yorumlar kısmından ulaşınız.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER